Adiemus-säveltäjä Karl Jenkinsin Stabat Mater soi pitkäperjantaina Ristinkirkossa

Lahden Ristinkirkossa soi pitkäperjantaina walesilaisen säveltäjän Karl Jenkinsin Stabat Mater. Jenkinsin Stabat Mater soi ensimmäisen kerran Lahdessa Marianpäivänä 2024, ja se esitetään yleisön pyynnöstä nyt uudelleen. Suurin osa laulajista on lahtelaisia ammattimuusikoita. Donne Mature- ja Viri Perfecti -kuoroja johtaa Marjaana Turunen, ja niiden yhteenlaskettu vahvuus on noin 40 laulajaa. Laulusolistina kuullaan Aurora Ikävalkoa ja uruissa Anna-Maija Virtasta. Lisäksi kokoonpanoon kuuluu lyömäsoitintrio.
Stabat Mater on Adiemus-musiikillaan maailmanmaineeseen nousseen Jenkinsin vuonna 2008 säveltämä kuoro- ja orkesteriteos, joka perustuu 1200-luvun rukoukseen. Stabat Mater -runo käsittelee Marian kärsimystä Jeesuksen ristiinnaulitsemisen aikana.
Versionsa ovat säveltäneet niin Giovanni Battista Pergolesi, Joseph Haydn, Antonio Vivaldi, Antonín Dvořák kuin Leevi Madetojakin. Jenkinsin versio on eräs pisimmistä olemassa olevista sävellyksistä, kestoltaan noin tunnin.
Teos koostuu kahdestatoista osasta, joissa hyödynnetään sekä liturgisia että ei-liturgisia tekstejä. Teoksen maailmanensi-ilta oli Liverpoolin anglikaanisessa katedraalissa 15. maaliskuuta 2008.
Karl Jenkinsin
STABAT MATER
Pitkäperjantaina 18.4. klo 19
Ristinkirkossa
Donne Mature & Viri Perfecti
johtaa Marjaana Turunen
Aurora Ikävalko, laulu
Anna-Maija Virtanen, urut
Lyömäsoitintrio: Lari Hermanni Lius, Esa Parikka, Sami Tervonen
Vapaa pääsy, ohjelma 10 € (sisältää sanat ja suomennoksen)
Lisätiedot: Marjaana Turunen, marjaana.turunen@evl.fi, 044 719 1461
9.4.2025 08.50